Deneme

İdealizm ve Realizm Üzerine Not:

İdealizm ve Realizm Üzerine Not:
Arş. Gör. Ahmet Fevzi Kibar

Diploma, eğitim aldığın kurumun kalitesini taşır ve bunu tesciller. Diploma bir nevi mühürdür. Ancak diploma bir çok konuda yetersizdir. Çünkü iş hayatı insanın okulda öğrendiği idealizmin gerçeğe yansımış halidir ve bir çok kişi idealizm ile realizm arasında bocalar durur. Kimi idealizmde kalır kimi realizmde boğulur.

Diploma, eğitim aldığın kurumun kalitesini taşır ve bunu tesciller. Diploma bir nevi mühürdür. Ancak diploma bir çok konuda yetersizdir.

Çünkü iş hayatı insanın okulda öğrendiği idealizmin gerçeğe yansımış halidir ve bir çok kişi idealizm ile realizm arasında bocalar durur. Kimi idealizmde kalır kimi realizmde boğulur.

İdealizmden kopmak insanın kendini geliştirmesine engeldir. Realizmden uzak durmak ise insanların hayatındaki hukuki sorunları ayrıntılı şekilde görüp doğru çözümler oluşturabilmenin önündeki engeldir.

Üniversite kürsüsünün durağanlığı ile İş hayatının keşmekeşliği arasındaki dengeyi sağlayabilenler nitelikli akademisyen ve hukuk danışmanları olabilirler.Önemli bir ayrıntıdır ki: Her güzel hareket bir sabit platform gerektirir. Bu sebeple diplomanın ötesine geçebilmek diplomadan daha önemlidir.

Sayılı üniversitelerden kaliteli bir eğitim alınsa da bunu pratiğe yansıtabilecek öngörü ve bilinç, cesaret ve feraset, dürüstlük ve analitik düşünce kabiliyeti şarttır.

Tabi bir de kalemi kullanabilme sanatı ince bir ayrıntıdır. Hukuki metinde bazen bir kelime hatta bir virgül, bir nida bile pratikte dağları şekillendirebilir, denizler batırabilir.

Kısaca: Vizyon

Ahmet Fevzi KİBAR

Yazar Hakkında

Ahmet Fevzi Kibar

Akademisyen, Hukuki Danışman ve Yazar
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Özel Hukuk yüksek lisans mezunu ve İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk doktora eğitimi (devam ediyor). Kişiler, Aile, Eşya, Miras, Borçlar, Gayrimenkul, Fikri Mülkiyet ve Ürün Sorumluluğu Hukuku alanlarında çalışma yapmaktadır. Ayrıca hikâye, deneme ve eleştiri yazarlığı da yapmaktadır. Evli ve baba.

2 Yorumlar

Yorum Yap