Öğrenci Edebi Çalışma

GRİ

GRİ
Arş. Gör. Ahmet Fevzi Kibar

Yalnız hissediyorum. Bu çağın insanı değilim ya da herhangi bir zamanın. Yanlışlıkla var olmuşum gibi. Yersiz bir şakanın muhatabı gibiyim. Zaman, insanlar, olaylar akıyor; ben sabitim. Bu akışa ortak olamıyorum…

(DENEME)

YAZAR: MUHAMMET ŞAHİN KILIÇ

Yazımda esinlendiğim şiir, Mohammed Ebrahim Jafari’nin “Xakestari” isimli eserinden alıntılanmıştır.

“Gri, gri, gri

Sabah, sis, yağmur

Bulut, bakış, hatıra

Bende bir şarkı yoktu, sen okudun

Bir ayna yoktu bende, sen baktın”

Aziz Dost

Bir şiirle tanıştım, böyle başlıyordu. Seni düşürdü aklıma. Tevafuk. Hep bir şiirde rastlaşır olduk. Naftalin kokulu duygular hücum etti bu şiirle kalbime. Ne vakit bir İran şiirine denk gelsem bir ürperti alır beni bu büyüklük karşısında. Sadelikle inşa edilmiş büyülü bir büyüklük. Derin bir yalnızlık içinde olan ben bu konuda yalnız değilim biliyorum. Hafız’ın şiirleri tercüme edildiğinde Goethe de hissettiklerimi hissetmiş olacak ki Doğu-Batı Divanı’nı yazmış olsun. Cesur bir kaleme sahip olsaydım eğer ve biraz da hünerli, ben de yazardım belki ruhumun nasıl cezbedildiğini. Tüm acziyetime rağmen neyse ki sen varsın. Beni her halimle kabul eden sen. Susmaya takatim kalmadı azizim. Mazur gör bu bayağı haykırışlarımı.

“Bereketli toprakların uykusunda bir köktüm

Senin bakışınla yeşerdim yağmurlar yağmadan

Gözlerinde bir şimşek çaktı, bakışlarım ıslandı

Yanakların yağmurdan ıslak, gözlerin güneşli”

Yalnız hissediyorum. Bu çağın insanı değilim ya da herhangi bir zamanın. Yanlışlıkla var olmuşum gibi. Yersiz bir şakanın muhatabı gibiyim. Zaman, insanlar, olaylar akıyor; ben sabitim. Bu akışa ortak olamıyorum. Sanki hayat; herkesin bir yere yetişmek telaşesinde olduğu, kimsenin kimseye bakmadığı, baksa bile görmediği, hissetmediği, insanların insanlara önem atfetmediği; yağmurlu, gri bir sokakmış da, ben de bu sokağın ortasında durmuş, tüm bu hissizliğin ızdırabını-tüm insanların yüklenmesi gereken bu ızdırabı- tek başıma yüklenmiş gibiyim. Fakat daha da acısı bu kalabalığa rağmen kimse bana çarpmıyor, herkes içimden geçip gidiyor. Varım ama varoluşum eksik gibi.

“Kurtlar doğuruyor, kuzuları kollayayım

Sen gözlerinle beni okşasan

Çobandeğneğim tesirli bir silah olacak

Sen gözlerinle beni okşa

Çobandeğneğim tesirli bir silah olacak”

Vefalı dostum, işte anlattığım gibiyim. Herkes gibiyim. Şiir duyguların resmedilmiş halidir. Birazda bu şiir gibiyim.

“Savaş bitince senin için taze incirler toplayacağım

Seninle kalacağım

Seninle okuyacağım

Ve seni güneşli aydınlığında öpeceğim

Eğer bulutlar izin verirse”

Seziyorum kimin bu şiir merak ediyorsun. Şiirler şairlerin değil, ihtiyacı olanındır.

Hasret ve özlemle…

TEŞEKKÜR: Bu yazıyı özenle inceleyip, yorum ve eleştirileriyle katkı sağlayan sevgili Mustafa DÜNDAR’a ve bende tekrar yazma iştiyakını alevlendiren, çalışmaları ve fikirleriyle pek çok konuda öğrencilerine yol gösterici olan ve yazımı ilk olarak inceleyip değerlendiren çok değerli hocam Ahmet Fevzi KİBAR’ a teşekkür ederim.

Ayrıca, değerli yorumlarıyla bana katkı ve destek sunan arkadaşlarım; Merve Yıldırım, Betül Bolat, Zeynep Ertek, Furkan Yurt, Selman Serdar Kar, Berranur Yürük’e teşekkürleri sunarım.

Yazar Hakkında

Ahmet Fevzi Kibar

Akademisyen, Hukuki Danışman ve Yazar
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Özel Hukuk yüksek lisans mezunu ve İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk doktora eğitimi (devam ediyor). Kişiler, Aile, Eşya, Miras, Borçlar, Gayrimenkul, Fikri Mülkiyet ve Ürün Sorumluluğu Hukuku alanlarında çalışma yapmaktadır. Ayrıca hikâye, deneme ve eleştiri yazarlığı da yapmaktadır. Evli ve baba.

12 Yorumlar

 • Çok güzel bir yazı olmuş. Akıcı, okuyucuyu yormayan bir yazı. “Keşke bitmeseydi” dediğim yazılar arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Yazarın (Muhammet Şahin Kılıç) diğer yazılarını da heyecanla bekliyorum açıkçası.

 • Akademik çalışma okulumuzun ilk meyvesi “GRİ” isimli bu deneme yazısı oldu. Şahin Kılıç’ı bu güzel yazısı için tebrik ederim. Bu yazıyı okurken kendimi gri bir gecede kaybolmuş hissettim. Çok iyi bir yazar olacağından şüphem yok 👏👏👏

  • Tek kelimeyle “bayıldım!” Hiç abartmıyorum. Ayrıca gurur duyduğumu da belirtmek isterim, yeni yazıları daha büyük bir heyecanla bekliyorum.

 • Başarılı bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Kaleminden düşecek yeni yazıları merakla bekliyor olacağım. Sana sağlık, kalemine kuvvet dilerim.

 • “Derin bir yalnızlık içinde olan ben bu konuda yalnız değilim biliyorum. ”
  “Varım ama varoluşum eksik gibi.”
  Bu derin yalnızlığı içinde hisseden dünyadaki tüm insanların duygularını görmüşsün, okumuşsun hissetmişsin gibi..
  İçinde yaşadıkların ve yaşayacakların asla sona ermeyecek belki azalacak belki fırtınalı bir açık denizde devasa dalgaların arasında kalmış küçücük bir balıkçı teknesinin direnmesi, savaşması gibi sende kendi içinde savaş vereceksin fakat yalnız değilsin aziz dostum. İsmimiz cismimiz farklı olsun duygularımız hislerimiz bir ise biz de birizdir.

 • “Varım ama varoluşum eksik gibi.” Ne güzel bir yazı, ne derin cümleler. Her şey hem yerli yerinde hem de her kelime cümlesinden taşıp ınsanin kalbine dökülüyor. Ellerinize sağlık💫.

 • Öğrencilerinize de bu platformda yer vermeniz, onları motive edip edebiyata heveslendirmeniz pek güzel ve mühim. Çok hoş bir yazı olmuş, okulunuzun verdiği meyveler toplanmaya başlandı çok gurur verici olsa gerek Tebrikler 👏

Yorum Yap