(DENEME)

(YAZAR: RANA YURTOĞLU)

Yolda usul usul yürürken önüne bir deli çıksa tuhaf bir korku ve endişeye gark olacak insanoğlunun yazgısına bir başka deli ile aynı beden evini paylaşmak düşmüş. Ne zor imtihandır son nefese kadar öyle büyük bir hengâmenin içinde yaşamak. Ne büyük bir musibettir sağı solu belli olmayan bir deliye tahammül etme mecburiyetinde olmak. Bir bakarsın fidanlar eker bir bakarsın koca çınarları devirir. Hem yollar yapar hem köprüler yıkar. Bir deli nasıl hem yol yapıp hem de köprü yıkabilir? Nasıl bir delidir ki bu, insan yolda karşılaşmayı dahi tahayyül etmek istemezken onunla aynı bedende yaşlanır? Öyle bir deli işte…

İki dudağımızı araladığımızda görürüz kendisini. Başına buyruk hareket etmeyi âdet edinmiş yol yordam nedir bilmeyen bir ev arkadaşıdır o. Kimi zaman yüreğimizde ağırladığımız kıymetli bir misafire gelmiş, geçmiş ve gelecek tüm çağların en tehlikeli silahını doğrultur. Mihmanında onulmaz yaralar açar fütursuzca, o yaraların acısının, sızısının kendine de sirayet edeceğini, dil yarasının zatını da harap edeceğini hesaba katmadan. Kimi zaman iki yüreğin arasına hatırı sayılır fedakârlıklarla inşa edilmiş bir köprüyü, o köprünün ağırlık merkezine bir bomba bırakmışçasına tahrip eder. Bazen de olur ki yürekten yüreğe uzanan dikenli, çakıllı yolları asfalt atarak yolcusu için yürünebilir hale getirir. İşte o vakit uzaklar yakın olur bir anda.

Haletiruhiyesi iyiyse pek bir misafirperverdir. Uzun yollar arşınlamış misafirini evvelâ rahat ettirir soğuk bir su ikram eder. Ardından asfaltın sıcağından yanmış ayalarına bir merhem sürer. Şayet canı isterse bir anne gibi de şefkatlidir. Öyle bir delidir işte dil. Bir anı ötekine denk değildir. Peki, ne yapmalı? Tüm eş dost ilişkilerini, onca emeği, fedakârlığı dilimizin insafına mı bırakmalı? Muhatabını yaralarsa sineye mi çekmeli veyahut delidir ne yapsa yeridir deyip mazur mu görmeli?

Çoğu zaman evin yaramaz çocuğu gibidir dil. Peki sırf bu nahoş sıfatı taşıyor diye dil, yıkılan köprülerin, devrilen çınarların, olan biten her şeyin tek müsebbibi ilan edilebilir mi? Oradan oraya koşturan, gürültü yapan, komşulara ve misafirlere dirlik vermeyen çocuğuna, dur, sus demeyen ev sahibini de sorgulamak gerekmez mi? Mısırlı âlim Ataullah el-İskenderî şöyle özetler dil ile kalp arasındaki sıkı münasebeti: “Söylenen her söz içinden çıktığı kalbin libasını üzerinde taşır.İşte belki de bu yüzden kalbin yakasından tutup şöyle bir silkmeli. Elbisesi toza toprağa bulanmışsa temizlemeli ve unutmamalı: Dil sözcükleri muhatabına eriştiren bir kap, kalp ise sözcüklerin mayalandığını yerdir. Ezcümle dil kadar kalp de sorumludur yaralardan ve yıkımlardan. Zira dilin vasisi kalptir.

TEŞEKKÜR: Öncelikle “Sen yazmazsan mutlaka birileri yazar” diyerek ile bizleri yazmaya teşvik eden, değerli eleştiri ve yorumları ile çalışmalarımıza yön veren kıymetli hocamız Ahmet Fevzi KİBAR başta olmak üzere, vakit ayırıp eleştiri ve yorumları ile yazımı geliştirmeme vesile olan arkadaşlarım Berranur YÜRÜK, Nisa Nur KÖKSAL ve Hasan AKBULUT’a teşekkür ederim.

Yaptıkları yorum ve eleştiriler ile yazıma yön vermeme yardımcı olan arkadaşlarım Mustafa DÜNDAR, Turabi TİLKİ ve Şahin KILIÇ’a teşekkürlerimi iletirim.

Yazar Hakkında

Ahmet Fevzi Kibar

Akademisyen, Hukuki Danışman ve Yazar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Özel Hukuk yüksek lisans mezunu ve İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk doktora eğitimi (devam ediyor). Kişiler, Aile, Eşya, Miras, Borçlar, Gayrimenkul, Fikri Mülkiyet ve Ürün Sorumluluğu Hukuku alanlarında çalışma yapmaktadır. Ayrıca hikâye, deneme ve eleştiri yazarlığı da yapmaktadır. Evli ve baba.

Yazarın Diğer İçerikleri